Naval Intelligence Awards Program
NIP Capital Chapter ONI Sailors of the Year

The NIP Capitol Chapter, Office of Naval Intelligence (ONI) Sailors of the Year Award was established in 1995 to recognize exemplary performance, devotion to duty, professionalism, technical competence and leadership of sailors serving at ONI. Currently, one Blue Jacket (E1 E3; added in 2007), one Junior (E4 & E-5) and one Senior (E-6) active duty and one reserve duty enlisted (added in 2005) personnel assigned to ONI are chosen by a selection board convened by Commander, ONI. The award consists of a Certificate of Recognition, $100 cash award and 1-year membership in NIP.

<< Back to Awards

ONI Award Winner - IS1 Albright
NIP Capital Chapter ONI Junior Sailor of the Year (Sea): IS2(IW) Aaron Albright, USN
ONI Award Winner IS1 Long
NIP Capital Chapter ONI Junior Sailor of the Year r (Shore): IS1(IW/AW) Samuel Long, USN

Awardees

2020
SOY (Sea): IS1(IW/EXW/SW) Gwen Girken, USN
SOY (Shore): IS1(IW/AW) Samuel Long, USN
JSOY (Sea): IS2(IW) Aaron Albright, USN
JSOY (Shore): ET2(IW/SW) Brianna Runke, USN
BJOY (Sea): None
BJOY (Shore): IS3(IW) Natalia Hotchkiss, USN

2019
SOY (Shore)
LN1(IW) Victoria Thompson, USN
SOY (Sea)
STS1(SS) Jason McIntosh, USN
JSOY (Shore)
IS2(IDW) Koby Bly, USN
JSOY (Sea)
None
BJOY (Shore)
IS2(IW) Taylor McMillon, USN
BJOY (Sea)
None

2018
SOY (Shore)
IT1 (IW/SW) Thi Voung, USN
SOY (Sea)
IS1 (IW/EXW/SW/AW) Craig Roberts, USN
JSOY (Shore)
None
JSOY (Sea)
IS2 (EXW) Jacob Marchand, USN
BYOY (Shore)
IS3 (IW/SW) Desiree Ankney, USN
BYOY (Sea)
None

2017
SOY (Shore)
CTT1 (IW/SW) Jaxi R. Sehorn, USN
SOY (Sea)
IS1 (IW/EXW/AW) Francisco Trujillo, Jr., USN
JSOY (Shore)
IT2 (SW/AW) Haley A. Archer, USN
JSOY (Sea)
None
BJOY (Shore)
IS3 (IW) Sierra B. Frederick, USN
BJOY (Sea)
None

2016
Senior Sailor of the Year (Shore)
CTT1 (IDW/SG) Kevin A. Owens (TAC)
Senior SOY (Sea)
IS1 (IDW/EXW) Aaron J. Morrison (KIWC)
Junior SOY (Shore)
IS2 (IDW/AW) Kelly A. Mangi (NIMITZ)
Junior SOY (Sea)
IS2 (IDW/EXW) Nathan A. Crane (KIWC)
Blue Jacket of the Year (Shore)
IS3 (IDW/AW) Nathan A. Krueger (NIMITZ)
Blue Jacket of the Year (Sea)
IS3 (IDW/EXW) Preston T. Thompson (KIWC)
Reserve SOY
IS1 (IDW) Tom NMN Wince

2015
Senior Sailor of the Year (Shore) - CTT1 (IDW/SG) Kevin A. Owen
Senior Sailor of the Year (Sea) - IS1 (IDW/EXW) Aaron J. Morrison
Junior Sailor of the Year (Shore) - IS3 (IDW/AW) Nathan A. Krueger
Junior Sailor of the Year (Sea) - IS2 (IDW/EXW) Nathan A. Crane
Blue Jacket of the Year (Sea) - IS3 (IDW/EXW) Preston T. Thompson
Blue Jacket of the Year (Shore) - IS3 (IDW/AW) Nathan A. Kruege
Reservist of the Year - IS1 (IDW) Tom NMN Wince, USNR
Sailor of the Year (Sea) - IS1 (IDW/SW/AW) David Montes
Junior Sailor of the Year (Shore) - IT2 (IDW) Hilary Sheppard
Junior Sailor of the Year (Sea) - IS1 (IDW/SW) Erika Trujillo
Blue Jacket of the Year - IT3 Zachary Papike
Reserve Sailor of the Year - IS1 (IDW) Derek Declue
ONI Junior Sailor of the Year - IS2(IDW/AW) Spencer Harrison

2014
Sailor of the Year (Shore) - IT1 (IDW) Willie Beckham
Sailor of the Year (Sea) - AWO1 (NAC/IDW) Clark Wallace IV
Junior Sailor of the Year (Shore) - IS1 (IDW) Tiffany Randall
Junior Sailor of the Year (Sea) - IS2 Jake Munroe
Blue Jacket of the Year - YN3 (IDW) Michael Tresslar
Reserve Sailor of the Year - IS1 Harry Thomas, Jr.
Sailor of the Year (Shore) - IS1 (IDW/SW/AW) Thomas Hinkel

2013
Sailor Of the Year Sea - IS1 Bryan L. Judicki, USN
Sailor Of the Year Shore - YN1 Tanya R. Smith, USN
Junior SOY Sea - IS2 (SW) Billy J. Kingry, USN
Junior SOY Shore - IT2 (SW) Geneva E. Hume, USN
Reserve SOY - IS1 (AW) Abby T. Randleman, USNR
BJOY - IT3 Alexis D. Slankard, USN

2012
Senior SOY - IT1 (SW/AW) Danny C. Pringle, USN
Junior SOY - IT2 (IDW/SW/AW) Kimberly B. Smith, USN
Reserve SOY - IS1 Gabriel V. Garcia, USNR
BJOY - IT3 Katherine Garrett, USN

2011
Senior SOY - IS1 (SW/FMF/AW) Elizabeth A. Stremlau, USN
Junior SOY - IS3 Erica C. Finkel, USN
Reserve SOY - IS2 Matthew M. Romeo, USNR
BJOY - ITSN Angelina M. Alva, USN

2010
Senior SOY - IS1 (AW) Katherine R. Dehner, USN
Junior SOY - IS2 Nathan M. Brown, USN
Reserve SOY - IS1 (EXW) Francis X. Henry, USNR
BJOY - IS3 Ashley M. Lanier, USN

2009
Senior SOY - IT1 Christopher Butler, USN
Junior SOY - ET2 (AW/SW) Mark A. Boucher, Jr, USN
Reserve SOY - YN1 Patrice R. Richie, USNR
BJOY - IS3 Alison Stinson, USN

2008
Senior SOY - IT1(SW) Elfriede L. Clanton, USN
Junior SOY - CTM2(SW) Kevin R. Dougherty, USN
Reserve SOY - IS1 Travis S. Potts, USN
BJOY - ISSN Steven D. Glidden, USN

2007
Senior SOY - CTT1(SG) Felix M. Dealba, USN
Junior SOY - IT2(SW/AW) Paul B. Johnson, USN
Reserve SOY - IS1 Nicholas A. Slovak, USN
BJOY - CTTSN Phillip E. Higgins, USN

2006
Senior SOY - CTA1 Danielle M. Cordle, USN
Junior SOY - PHAN Erin E. Ryan, USN
Reserve SOY - IS1 Randy Gaborko, USN

2005
Senior SOY - CTA1 Christopher D. Randall, USN
Junior SOY - PH3 Herbert D. Banks, USN
Reserve SOY - IS1 William Cuellar, USNR

2004
Senior SOY - IS1 Daniel P. Tocco, USN
Junior SOY - IS3 Sara L. Erlandsen, USN

2003
Senior SOY - CTO1(SW) Yacha C. Hodge, USN
Junior SOY - CTO3 Brian P. McVan, USN

2002
Senior SOY - IT1 Carrie A. Levenhagen, USN
Junior SOY - IS2 Cornelius D. Wiley, USN

2001
Senior SOY - PH1(AW) Christopher R. Brown, USN
Junior SOY - IS2 Kindrea C. Anderson, USN

2000
Senior SOY - NC1 Raymond Cunnikan, USN
Junior SOY - CTM2 Michael Rogers, USN

1999
Senior SOY - YN1 James Edwards, USN
Junior SOY - CTO3 Toby Green, USN

1998
Senior SOY - LI1 Johnnie Nelson, USN
Junior SOY - Russel Carter, USN

1997
Senior SOY - NC1 Michelle J Tucker, USN
Junior SOY - IS3 Margaret E. LeMay, USN

1996
Senior SOY - CTT1 Melanie S. Strohmier, USN
Junior SOY - IS3 Amelia I. Opperman, USN